Thursday, November 13, 2014

Review: Lancome Mousse Eclat Cleanser

Herkese merhaba! İlk yorumumu Lancome' un köpük temizleyicisi olan Mousse Eclat hakkında yazacağım. Lancome genel olarak makyaj malzemelerinde tercih ettiğim bir marka, beni pek hayal kırıklığına uğrattığını söyleyemeyeceğim. Bu ürün de benim için tam bir dönüm anı oldu. Uzun zamandır cilt temizleyicilerini deniyordum ama sürekli kullanmayı düşündüğüm bir temizleyici bulamamıştım ta ki bu ürünle tanışana kadar. Şimdi de merak edenler için bu ürünü değerlendireceğim. (Çok kullandığım için ambalajı biraz eskimiş :))

Hi everyone! I am writing my first review about Lancome's cleanser Mousse Eclat. When it comes to make-up products, one of the first brands that come to my mind is Lancome. To be honest, I love the Lancome brand. <3 I usually prefer Lancome since I've never been disappointed in using Lancome products. This product definitely became the best part of my cleanser wardrobe! Before using this product, I tried many of the cleansers but I was never able to find one that fits my needs. Now, I will review this product for those who wanted to try using it. (It has an old package since I'm using a lot :))


Diğer köpük temizleyicilerde olduğu gibi bu ürün de pompalı bir ambalaja sahip. Tek bir pompası cildinizi temizlemeye yetiyor. Tüm ciltler için kullanılabilir ancak kuru ciltler için biraz kurutucu bir etki yaratabilir. Cildim yağlı olmasına rağmen bu ürünü kullandıktan sonra nemlendirici ihtiyacı hissediyorum ama genel olarak cildimi çok kurutup gerginleştirmiyor. Makyaj çıkarmak için  de bu ürünü kullanıyorum ve ne kadar ağır makyaj yaparsam yapayım tüm makyajımı çıkarıyor ve gerçekten cildim tazeleniyor. 

This cleanser comes with a pump bottle and it is enough to have 1 pump for your whole skin to be cleaned. It is suitable for all skin types but those who have dry skin can feel a little bit different. Although I have a combination skin type, I need to use a face moisturiser after using this product. In general, it is very refreshing and your skin feels really clean and clarified. I even use it to remove my make-up. Even if I am wearing a lot of make-up, it removes all of it and leaves my skin very fresh. 


Köpüğünün yapısını ve hafifliğini de oldukça sevdim, ayrıca kokusu da bir o kadar güzel! Hafif meyveli bir kokuya sahip..

I love the texture of the foam, it is very light and not disturbing. The scent is fresh and fruity.


Ürün 200 ml'lik bir ambalaja sahip ve her gün kullanmama rağmen yaklaşık 7-8 ay kadar gidiyor. Fiyatı Sevil, Tekin Acar gibi kozmetik mağazalarında 80 TL civarında ancak ben internet üzerinden indirimli yaklaşık 57 TL gibi bir fiyata almıştım. 

The bottle is 200 ml and will last really long about 7 or 8 months even if you use it everyday. It comes with a price that is not so cheap but it does its job properly and it lasts really good with everyday usage. ( Approximately at a price tag of £21) You can buy it online or Lancome counters at stores.

Tekrar tekrar kullanmamızı önerir misin derseniz kesinlikle derim! Benim 2. şişem ama kesinlikle bu ürün bitmeden yenisini stoklarıma ekleyeceğim!

If you ask "Would I buy it again?", I would definitely say yes, yes and yes! I recommend you to purchase it again and again since it is a really good cleanser. This my 2nd one but I am going to repurchase it again. It is my favourite one! :)

Umarım ilk yorum yazımda sizlere yardımcı olabilmişimdir :) Güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle! Güzel kalın..

I hope my very first blog post on make-up review is helpful for you :) Have a wonderful weekend! Stay beautiful..


No comments: